EFEKT MOTYLA

Czy chaos mógłby brzmieć właśnie tak?

Efekt Motyla [muzyka Jakub Bondek]
fragm. audycji

Efekt Motyla to jedna z tych teorii, które niezwykle działają na wyobraźnię. Trudno znaleźć jeden moment w historii, który zadecydowałby o tym, że zaczyna się „współczesność”, a dzieje się tak z wiadomych względów. Bez wątpienia jednak pojawienie się technologii i pojawianie się coraz to nowszych rozwiązań technicznych nie pozostaje bez wpływu na nasze społeczeństwa, a co tu właściwie dużo mówić – ten wpływ jest potężny. Efekt motyla jest o tyle ciekawym przypadkiem, że choć to zjawisko jest powszechne, zostało odkryte dopiero wtedy, gdy możliwe stało się użycie komputerów.

fragm. audycji

Na początku był chaos… wiadomo. Te słowa są bardzo stare i od razu uderzają w sedno. Jest jeszcze jedna kwestia – chaos był na początku i nigdy się nie skończył. Dlatego zarówno teoria chaosu, jak i jej emblematyczny motylek są dziś faktami naukowymi, oczywiście, ale też pewnym modelem myślenia. Elementem mentalności globalnej wioski, spoiwem, nawet rzeknę – łańcuchem, który nas wszystkich łączy.

Cała ta sprawa ma też swoje konsekwencje historyczne – historia przestaje być linearną narracją o dziejach. Nowy model opowiadania (relatywnie nowy) uwolniony od linearności sprawdza się w kilku miejscach w kulturze, ba mało tego, w pewnych miejscach był zawsze obecny. Co to za miejsca?