Na początek… . Skąd się wzięło Studio Fixum?

O tym jak codzienność zamienia się w metaforę – co to znaczy? Zaczęło się od audycji w Radio Afera, które nadaje na 98,6 MHz (Poznań) i na www.afera.com.pl (reszta ŚWIATA). Co tydzień w soboty o 17:00 nadajemy ze Studia Fixum na antenie Afery.

Fixum oczywiście kojarzy się z fiksum dyrdum i zupełnie nie zamierzam od tego uciekać. Po wielu latach prowadzenia audycji o tematyce kulturalnej (Sabotaż kulturalny na antenie Radia Afera), która była ściśle związana z bieżącymi wydarzeniami na arenie poznańskiej, poczułam potrzebę, aby zacząć tworzyć coś zupełnie innego. W międzyczasie tworzyłam też audycję RAT | Radiowe Atelier Teatralne, czyli radiową scenę słuchowiskową, oraz letnią audycję Stany Nieważkości. To była kombinacją pomiędzy audycją „gadaną” a słuchowiskiem. Wszystkie te działania doprowadziły w efekcie do powstania Studia Fixum – audycji, w której czasem są słuchowiska, a czasem luźny splot skojarzeń wokół motywu przewodniego. Do tego muzyka, która często nawet wyznacza temat danej audycji!

Na tej stronie zostanie umieszczonych 10 tematów, które wspólnie się przenikają, jakoś ze sobą kojarzą. Każdy temat ma swoje miejsce na www.studiofixum.pl. Można tu posłuchać specjalnie przygotowanych dźwięków przewodnich (sygnałów stworzonych dla każdego tematu/hasła przez Jakuba Bondka). Są też fragmenty audycji i nieco więcej do poczytania o każdym temacie. Do tego trochę zdjęć, grafik i innych pomysłów na oddanie tematu. Od zjawisk codziennych do ich znaczenia w kulturze i sposobów odczytywania ich jako metafory. Zapraszamy!